17.09.2018 року АПД запросив відповідальних працівників державних установ України на робочу нараду з підготовки Національної інвентаризації лісів (НІЛ) в Україні. В обговоренні також взяли участь д-р Хайно Поллей – співробітник Тюнен-Інституту лісових екосистем та пан Ларс Вайзе - ТОВ ГФА Консалтинг Груп (GFA). Активними учасниками заходу також були представники Міністерства аграрної політики та продовольства України (МАПП) - серед них заступник міністра пані Ольга Трофімцева, Державного агентства лісових ресурсів України, Секретаріату Комітету з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Верховної Ради України та Українського науково-дослідного інституту лісового господарства та агролісомеліорації.
Крім того, були запрошені, але не брали участь Міністерство фінансів України, Міністерство екології та природних ресурсів України, Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру та керівництво ВО «Укрдержліспроект».
Запропонований на посаду керівника НІЛ пан Віталій Сторожук, повідомив про поточний стан підготовки НІЛ в Україні.
Обговорювалися наступні теми щодо НІЛ:
Методологічні основи та перші результати інвентаризації лісів у Сумській та Івано-Франківській областях були представлені у нещодавно опублікованій брошурі про НІЛ в Україні.
Для реалізації програми НІЛ в Україні в цілому був розрахований річний бюджет 11,1 млн. грн., який повинен бути врахований під час процесу планування Державного бюджету на 2019 рік.
Для створення правової основи для НІЛ, зокрема, для забезпечення права вільного доступу в ліс працівників, задіяних у НІЛ, було запропоновано подання спеціального законопроекту. Що стосується інституційного підпорядкування НІЛ, то бажано було б створити окремий, наскільки це можливо, незалежний структурний підрозділ під політичним керівництвом МАПП України та під фаховим управлінням Державного агентства лісових ресурсів. Необхідність подальшої підтримки проектом AПД буде визначатися прогресом у зазначених основних сферах.
Реєстрацію різних власників лісу або державних лісокористувачів та розмежування відповідних територій у рамках НІЛ, слід координувати з Державною службою України з питань геодезії, картографії та кадастру.
Було вирішено продовжити та активізувати міжміністерський обмін інформацією про НІЛ в Україні. Для обговорення прогресу у НІЛ робоча група буде зустрічатися щоквартально.
Під час заходу, організованого AПД 18.09.2018 року у Києві, представники політики, науки та громадянського суспільства обговорювали переваги та виклики Національної інвентаризації лісів в Україні (НІЛ). Починаючи з 2017 року, АПД підтримує відновлення роботи над інвентаризацією лісів в Україні із застосуванням сучасної статистичної методики. Було представлено інформаційну брошуру про методологічні підходи до НІЛ в Україні та результати інвентаризації, отримані у Сумській та Івано-Франківській областях.
Пані Ольга Трофімцева, заступник Міністра МАПП України, запевнила у підтримці НІЛ з боку міністерства: «Міністерство аграрної політики і продовольства України візьме на себе політичне керівництво НІЛ та створення необхідних рамкових умов. Для сприяння формування суспільного сприйняття результатів НІЛ, фахову відповідальність за її реалізацію слід покласти на незалежну державну установу».
Пан Міхаель Штюбген, парламентський Держсекретар при Федеральному Міністрі продовольства та сільського господарства Німеччини (BMEL), привітав ініціативу проведення НІЛ в Україні. «Така інвентаризація створює важливе підґрунтя для об'єктивних політичних рішень щодо лісокористування в Україні та одночасно сприяє міжнародним процесам у галузі захисту лісів та природнього середовища. У рамках проектної діяльності, BMEL готовий поділитися своїм багаторічним досвідом впровадження Федеральної інвентаризації лісів», - сказав пан Штюбген. Він також повідомив про результати проведеного у цей же день засідання Німецько-українського аграрного комітету, під час якого було узгоджене створення сприятливих умов для НІЛ в Україні. Пан Володимир Бондар, заступник Голови Державного агентства лісових ресурсів України, подякував AПД за надану підтримку. «Державне агентство лісових ресурсів має досвід для продовження інвентаризації лісів по всій території України. Необхідною умовою є правова база, а саме право доступу до лісів, фінансування та розподіл сфер відповідальності. Тут також може стати корисним німецький досвід.», - сказав пан Бондар.
Пан Василь Полуйко, Заступник Міністра екології та природних ресурсів України, також підтримав реалізацію НІЛ: «Підготовка та реалізація НІЛ повинні бути погоджені з усіма відповідними державними установами. Міністерство екології та природних ресурсів України має спеціальні вимоги до НІЛ, які необхідно враховувати.», - сказав пан Полуйко.
Пан д-р Хайно Поллей, заступник Директора Тюнен-Інституту лісових екосистем, доповідав про «Федеральну інвентаризацію лісів у суспільній дискусії про лісову політику у Німеччині». Він наголосив на важливості залучення усіх зацікавлених сторін до підготовки та впровадження НІЛ. Пан Віталій Сторожук, керівник Національної інвентаризації лісів в Україні, презентував доповідь «Стан підготовки до НІЛ в Україні: законодавче регулювання, організація та фінансування, методологічні засади».
У дискусії взяли участь: пані Анна Богданович, Міністерство екології та природних ресурсів України, пан Ігор Букша, Український НДІ лісового господарства та агролісомеліорації, пан Дмитро Карабчук, WWF, пан Павло Кравець, FSC, пані Ольга Гавлюк, Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру та пан Андрій Білоус з Національного університету біоресурсів і природокористування України.
На завершення, пан Маттіас Швьорер з BMEL, зазначив, що НІЛ «тільки» надає інформацію про ліс; відповідальність за тлумачення та використання результатів НІЛ лежить на політиці. Учасники дискусії підтримали подальшу підготовку та впровадження НІЛ в Україні. Така інвентаризація могла б сприяти прозорості лісокористування та узагальнити сучасні, іноді суперечливі дискусії щодо лісової політики.