У квітні цього року Уряд ухвалив рішення про проведення національної інвентаризації лісів – вибірково-статистичних обстежень лісового фонду України. Це дозволить отримати достовірні дані про кількість та якість, стан і динаміку лісів держави, їх ресурсний потенціал тощо.
У європейських країнах вже давно проводять національну інвентаризацію лісів за 5-річним циклом. У результаті отримані дані про стан та якість лісів стають основою для розробки стратегій розвитку лісової галузі та формування ефективної лісової політики в умовах зміни клімату.
В Україні для проведення національної інвентаризації Міндовкіллям спільно з Держлісагентством створена відповідна регуляторна база та функціонує Центр національної інвентаризації лісів при ВО «Укрдержліспроект» Держлісагентства.
Як проходить інвентаризація?
У липні розпочалися перші обстеження інвентаризаційних лісових ділянок. Для цього сформовані 8 інвентаризаційних та 2 контрольних груп, які у жовтні завершили цьогорічний етап робіт з інвентаризації. На території однієї області обстежувалися ділянки в різних природно-кліматичних зонах. Усього у 2021 році обстежені 909 ділянок. З них:
Наразі Центр національної інвентаризації обробляє зібрані дані та класифікує інвентаризаційні ділянки для формування переліку ділянок на 2022 рік. Розраховуємо у 2022 році обстежити 4,5 тис. інвентаризаційних лісових ділянок.
У цілому обстеження лісів триватимуть найближчі 5 років, після чого протягом ще одного року аналізуватиметься отримана інформація і готуватиметься підсумковий звіт. За 5 років 30 фахівців із 15 бригад зберуть більше, ніж 50 найменувань показників із 18 тисяч лісових ділянок, дерева на яких мають важливі екологічні та економічні характеристики.